• JEDNOU, DVAKRÁT? NEBO NELOMENÉ

    Hledání vhodného udidla je zpravidla obtížná věc. Které udidlo bude to nejlepší? Podle čeho mám vybírat? Tyto a podobné otázky trápí snad každého jezdce. Široká nabídka udidel situaci ještě zhoršuje. Jaký je tedy rozdíl mezi jednou a dvakrát lomenými a nelomenými udítky?

    Udítko

    Udítko leží v hubě na koňském jazyku a působí na dásně, jazyk a patro. Intenzita a oblast působení jsou  závislé jednak na tvaru udítka a také na typu udidla. Jinak bude působit oliva a jinak udidlo typu sněhulák. My se nyní budeme věnovat působení udítka v hubě bez ohledu na typ udidla a tloušťku udítka.

    Nelomené udítko

    Nelomené udítko má tvar tyčky, leží a působí v koňské hubě pouze na jazyku a dásních. Díky absenci zlomu minimálně působí na patro. Tyčka je někdy rovná, někdy trochu zaoblená, někdy vyklenutá, může mít různou tloušťku a podle materiálu být ohebná, nebo tuhá. Vesměs jsou ale nelomená udidla jemná a pro koně často příjemná. Mnoho koní, zejména těch velmi senzitivních, má nelomená udidla rádo, protože jsou v hubě nehybná a nijak neruší. Kůň se do něj může příjemně opřít, což je samozřejmě někdy dobře a někdy až tak úplně ne – ale to už je na zvážení jezdce a jeho trenéra. 

    Stihlová udidla pro koně
    Stihla s jednou lomeným udítkem v různém provedení.

    Jednou lomené udítko

    Jednou lomené udítko se vyznačuje jedním volným kloubem umístěným ve středu udítka. Tento typ udidla vyvíjí menší tlak na jazyk než dvakrát lomené udidlo. Při napnutí otěží se kloub uprostřed udítka mírně zvedne ze středu jazyka a zatlačí na patro, boční strany jazyka a na dásně. Je nasnadě, že při velmi intenzivním tahu otěží může jednou lomené udítko velmi bolestivě působit na patro. Z toho důvodu se vyrábějí i „uzamykatelná“ udítka, která se při intenzivním tahu otěží uzamknou, tedy nezlomí se tolik jako udítka bez této možnosti. Pro zajímavost můžeme dodat, že existují i speciální jednou lomená udítka, kde je kloub umístěn excentricky.

    Různá udidla s 2 x lomeným udítkem.
    Udila s dvakrát lomeným udítkem z různých materiálů a s různým typem lomení.

    Dvakrát lomené udítko

    Udidla s dvakrát lomeným udítkem jsou všeobecně považována za jemnější, obecně vybízejí koně k přežvýknutí udidla v hubě a větší uvolněnosti. Udítko leží v hubě na jazyku a dásních, díky dvojímu zlomu udítka se lépe přizpůsobí anatomii koňské huby – skoro by se dalo říci, že lépe leží na jazyku či doslova ho obtéká. Při přitažení otěží nedochází k ostrému zlomu jako u jednou lomeného udítka, a tudíž působení na patro je méně intenzivní. O to více působí na jazyk, dásně a případně koutky. U dvakrát lomeného udidla závisí jeho ostrost i na tvaru a poloze středové části. Za nejjemnější jsou považována udidla se středovou částí ve tvaru pecky. Je-li středová část plochá, je udidlo ostřejší. Jeho ostrost závisí na tom, jak střední část leží na jazyku, leží-li naplocho, tak je udítko jemnější, v opačné poloze je udidlo ostřejší verzí.

    Jak tedy vybrat to nejlepší?

    Výběr správného udidla se může zdát jako alchymie. Zkuste se nad potřebami svého koně zamyslet. Můžete také využít  možnosti vyzkoušet si některá udidla v našem TEST CENTRU.

    Který typ udítka bude pro konkrétního koně vhodný záleží na stupni přiježděnosti, charakteru a konkrétní povaze koně a také na tom, čeho chcete dosáhnout. Jestli koni udidlo vyhovuje poznáte snadno – bude spokojený, bude udidlo přežvykovat a hledat kontakt. Naopak pokud kůň bude otevírat hubu, přehazovat jazyk přes udidlo, chytat udítko do zubů, vyplazovat jazyk nebo házet hlavou, evidentně mu udidlo nevyhovuje.  

    Na velikosti záleží

    Důležité je zvolit správnou velikost udidla a to jak co se týče tloušťky udítka, tak jeho délky (rozměr od kroužku ke kroužku).

    Na téma výběru udidla a napasování vhodné velikosti jsme pro vás napsali několik článků a také natočili videa, kde o jednotlivých udidlech povídáme.

    Vše pohromadě najdete ZDE.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top